energetikai veszteségfeltárás
Közvetlen kapcsolat:
- Sümeghy Péter
- M: +36-20-952-47-33
- E: energotrade kukac energotrade.hu
Hazánk üzemeinek, szolgáltató létesítményeinek, intézményeinek, lakásainak fajlagos energiafelhasználása, energiaintenzitása jóval meghaladja a fejlettebb országokét az Európai Unióban és Észak-Amerikában. Ezen hátrány ledolgozását országos és EU-programok anyagilag is támogatják, de az egyre emelkedő energiaárak ez az érdeke minden egyes energiafogyasztónak és nemzetgazdaságunknak is.
Energetikai felülvizsgálat - energia audit
Az intézmények számára szükségessé vált, hogy alapos felméréseket végezzenek, illetve végeztessenek el, melyek tiszta képet adnak az energiafelhasználás mértékéről, céljairól, indokoltságáról, költségeiről és jellemzőiről, valamint meghatározzák a fogyasztás és a költségek csökkentésének módjait. E fentiek eredményeinek birtokában lehet hozzákezdeni a megfelelő gazdálkodási rendszer kialakításához, valamint a fontos energetikai adatok és információk rendszeres gyűjtéséhez. Ugyanezek szükségesek ahhoz is, hogy a pályázati és más kedvezményes források kihasználásához elengedhetetlen beruházási programokat, terveket is elkészítsék.
Az ilyen felméréseket nevezzük energetikai felülvizsgálatnak, energia auditnak, energetikai átvilágításnak vagy veszteségfeltárásnak.
Az energiaátvilágítás célja
- az alkalmazott energiahordozók és költségeik meghatározása
- az energia használatának - és feltehetően pazarlásának is - "megértése" (Mit? Miért? Hogyan?)
- költséghatékonyabb energiafelhasználási módok feltárása és elemzése:
- fejlettebb üzemeltetési eljárások
- új berendezések
- ezen változások gazdasági elemzése, az adott létesítményben / iparágban használható eljárások meghatározása
Önkormányzati és lakóépületek energia-megtakarítási lehetőségei
Kis költséggel megtakarítható: 20%
- ablaktömítés
- hőmérsékletszabályozás + mérés
- kazánkarbantartás
- külső falszigetelés
- tetőszigetelés
- új ablakok
- kompakt fénycsövek
- energiatakarékos háztartási gépek
Az energiafelhasználás felmérésének / nyomon követésének módszerei
A jól működő energiagazdálkodási rendszertől elvárható, hogy:
- megfelelő gyakorisággal biztosítsa a szükséges energiafogyasztási és egyéb adatok gyűjtését
- tegye lehetővé az adatok reális kiértékelését
- biztosítsa, hogy minden érdekelt megfelelő mennyiségű információhoz jusson
- tegye lehetővé a hatékony beavatkozást jelentős többletfogyasztás esetén
- segítsen meghatározni a hatékonyság javításának lehetőségeit.
Nem elegendő azonban pusztán az energiafogyasztás adatait összegyűjteni. A kiértékeléshez, valamint a reális célok kijelöléséhez az is szükséges, hogy az energiafogyasztást leginkább befolyásoló tényezőket is hasonló rendszerességgel figyeljük. A legfontosabb tényezők:
- az üzemidő
- a külső hőmérséklet (napi átlaghőmérséklet)
A mért energetikai, fogyasztási adatok kiértékelésének egyik legszokásosabb módja a különféle szempontok szerinti csoportosítások, bontások készítése. Ennek segítségével könnyen azonosíthatóak az energiagazdálkodás súlyponti területei.
Bármilyen hasznos, sőt, nélkülözhetetlen is a megfelelő adat-nyilvántartási és –feldolgozási rendszer, önmagában nem elegendő a pozitív eredmények eléréséhez, ugyanis csak azt tudja kimutatni, hogy hol nyílik lehetőség a javításra, illetve hol lépett fel valamilyen hiba. Azt, hogy a fogyasztás és a költségek csökkentését hogyan érhetjük el, csak helyszíni vizsgálattal, audittal állapíthatjuk meg.
Energetikai felülvizsgálatok
Az energetikai felülvizsgálat célja a döntés-előkészítés, ezért mélysége is ennek megfelelő. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a műszaki megoldásokat csak elvi szinten, részletes felmérések elvégzése nélkül dolgozzák ki. Hasonlóképpen a beruházási adatok sem a részletes költségvetési kiírás és a beszállítói ajánlatok adatain, hanem más, hasonló projektek inflációval és egyéb tényezőkkel korrigált számértékein, illetve a rájuk jellemző fajlagos költségeken alapulnak. Mindez azonban nem jelent problémát, mivel megfelelő szakértelem és tapasztalat birtokában kielégítő pontosságú információ áll rendelkezésre a döntések előkészítéséhez.
Különösen a nagyobb, bonyolultabb beruházásokkal járó javaslatok esetében a felülvizsgálat nem helyettesíti az előzetes tervet, a megvalósíthatósági tanulmányt és a részletes anyagkiírást. Természetesen külön kérésre az átvilágítás részeként az egyes javaslatok részletes kiírása, teljes költségvetés készítése és ajánlatok bekérése is megoldható.
Az intézmények energetikai veszteségfeltárása a következő szakterületekre terjed ki:
- építész-szakterület: az épülethéj hőtechnikai kialakítása, benapozás és passzív napenergia-hasznosítás, valamint az épület funkcionális megfelelősége
- épületgépész-szakterület: fűtés, használati melegvíz-ellátás, szellőzés és légkondicionálás
- belsővilágítás-szakterület: a belső terek mesterséges világítása
- épületvillamossági-szakterület: az épület gazdaságos és biztonságos villamosenergia-ellátása
- kalorikusgépész-szakterület: nagyobb kazánházak, illetve kapcsolt energiatermelő létesítmények
- technológus / gépész-szakterület: technológiai energiafogyasztók.
- energia. és vízszámlák, általában három évre visszamenőleg
(fontos, hogy a számlákra van szükség, nem csupán azok adatainak nyilvántartására) - energiaszolgáltatási szerződések másolatai
(a legutolsó érvényes szerződésekről készült másolatok) - az épületek műszaki tervdokumentációi
(a legfontosabbak az építészeti tervek, illetve a fűtési rendszer gépészeti tervei /főleg az ún. függőleges csőterv/, de szükség lehet a villamos- vagy világítási tervekre is) - az adott épületeket érintő korábbi energiahatékonysági vizsgálatok eredményei
(a vizsgálandó energetikai rendszereket érintő ajánlatok, korszerűsítési tervek) - az adott településen érvényes, nem országosan, hatóságilag megállapított árak és tarifák
(elsősorban a távfűtés és vízcsatorna árak, de meg kell adni a felhasznált egyéb energiahordozók aktuális árait is) - az épületek geometriai adatai
(fűtött térfogat, megvilágított terület, befoglaló méretek, illetve a bennük elhelyezkedő esetleges egyéb létesítmények főbb adatai) - a fűtési-hőellátási rendszer főbb adatai
(beépített teljesítmény, fűtésszabályozás módja, stb.)
A vizsgálat tartalma – energiaátvilágítás jelentés
A vizsgálatok eredményeit rendszerint írásos jelentésben foglalják össze intézményenként, illetve a több intézményt érintő, programszerű vizsgálatok esetében egy végső jelentés is készül, amely az egész intézményrendszer összefoglaló adatait tartalmazza.
Egy tipikus energetikai felülvizsgálat tartalma:
1. A jelenlegi helyzet bemutatása.
2. Energiamérleg, elfogadható fogyasztások és költségek meghatározása.
3. Az energiafogyasztás minősítése.
4. A beavatkozási lehetőségek vizsgálata. Általános esetben jó, ha az energetikai felülvizsgálat legalább a következő, tipikusnak tekinthető lehetőségek vizsgálatára kitér:
- szolgáltatói szerződések felülvizsgálata
- épületek homlokzatának, tető- vagy padlásfödémének utólagos hőszigetelése
- nyílászárók felújítása, cseréje
- belsővilágítás korszerűsítési lehetőségei (fényforrások, illetve lámpatestek cseréje)
- víztakarékos szerelvények beépítése
- fűtési rendszerek szabályozása
- kazán (hőforrás) csere vagy tüzelőanyag váltás